Gonar-Bis

Historia Gonar

W 1972 r. został utworzony Zakład Doświadczalny Narzędzi Górniczych Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych, a następnie w 1974 r. Fabryka Sprzętu i Narzędzi Górniczych FASING uruchomiła swoja największą inwestycje pod firmą Fabryka Narzędzi Górniczych Gonar. W latach 1977-1997 Gonar funkcjonował jako jeden z zakładów Fabryki Sprzętu Sprzętu i Narzędzi Górniczych Fasing. W roku 1998 Fasing powolal spolke Fasing-Gonar Sp. z o.o. z/s w Katowicach.
W styczniu 1999 r. Stefan Król w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej pod firma „KROLMET” Stefan Król nabył i objął 100% udziałów w spółce Fasing-Gonar Sp. z o.o. z/s w Katowicach, która następnie zmieniła nazwę na Gonar Sp. zo.o.
Od czasu kiedy nastąpiła zmiana właściciela spółka Gonar Sp. z o.o. dynamicznie się rozwijała, powstawały nowe podmioty, w których Gonar Sp. z o.o. posiadała większościowe udziały.
W 2002 r. powstaje spółka pod firmą Gonar-Systems International Sp. z o.o. która po zmianach kapitałowych, w tym z czasowym udziałem kapitału zagranicznego funkcjonuje do dzisiaj. Następnie powstają: w 2004 r. spółka pod nazwa Gonar-Walcownia Rur Sp. z o.o., w 2005 r. spółka pod firma Gonar International Sp. zo. o., która w roku 2008 została przekształcona w spółkę akcyjna Gonar International S.A.
W roku 2006 na bazie zakupionych składników majątkowych byłej huty Baildon powstają spółki pod firma Gonar – Stalownia Baildon Sp. z o.o. i Gonar – Stalownia Baildon Serwis Sp. z o.o.
W 2006 roku zostaje powołana spółka pod firma Gonar-Bis Sp. zo.o. W roku 2007 r. następuje podwyższenie kapitału zakładowego spółki Gonar-Bis Sp. z o.o., a główny udziałowiec objął udziały w podwyższonym kapitale w zamian za wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki Gonar Sp. z o.o. funkcjonowała dalej i prowadziła statutowa działalność

 

Dzialalność

Gonar jest nowoczesnym, stale rozwijajacym sie przedsiebiorstwem dzialajacym w branzy gorniczej. Od ponad 40 lat wiodacym krajowym oraz plasujacym sie w czolowce swiatowej producentem narzedzi dla szerokopojetego sektora przemyslu wydobywczego. Wieloletnie doswiadczenie, scisla wspolpraca z osrodkami naukowymi, badawczo-rozwojowymi oraz wlasny dzial konstrukcyjno-technologiczny zapewnieja bardzo wysoka jakosc oferownaych produktow pozwalajac jednoczesnie na spelnienie i dostosowanie sie do oczekiwan indywidualnych klientow. Spolka caly czas sie modernizuje, unowoczesnia park maszynowy pozwalajacy na zaprojektowanie i wprowadzenie na rynek nowych produktow. 
W oparciu o odlewy precyzyjne produkuje narzedzia do wiercen i noze do kombajnow gorniczych dla kopaln wegla, rud miedzi, cynku i olowiu oraz kamieniolomow. 
Budowana systematycznie od lat wlasna siec sprzedazy czy to przez wlasne oddzialy czy tez agentow scisle wspolpracujacych ze spolka, jest ona obecna dzisiaj w kilkudziesieciu krajach na swiecie oferujac swoim kontrahentom wszechstronna obsluge zarowno w postacy dostawy narzedzi jak i doradztwa technicznego.